Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (50 entries)

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: Active
ja: アクティブ

en: Module
ja: モジュール

en: Field name
ja: フィールド名

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: Anonymous commenting
ja: 匿名ユーザーのコメント

en: Default comment setting
ja: デフォルトのコメント設定

en: Locked
ja: ロック

en: Teaser length
ja: ティーザーの長さ

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Default display mode
ja: デフォルトの表示モード

en: Default comments per page
ja: デフォルトのページ単位のコメント数

en: Comment subject field
ja: コメントの件名欄

en: Revision timestamp
ja: リビジョンのタイムスタンプ

en: Revision Log message
ja: リビジョンのログメッセージ

en: Format ID.
ja: フォーマットID。

en: The primary identifier for this version.
ja: このバージョンの主な識別子。

en: Type (text, integer, ....)
ja: タイプ (テキスト、整数、…)

en: Global settings. Shared with every field instance.
ja: 共通の設定。すべてのフィールドインスタンスで共有します。

en: DB storage
ja: データベースストレージ

en: DB Columns
ja: データベースカラム

en: The machine name of field.
ja: フィールドのシステム内部名称。

en: Content type where is used this field.
ja: このフィールドが使用されるコンテンツタイプ。

en: Weight.
ja: ウェイト。

en: A name to show.
ja: 表示名称。

en: Widget type.
ja: ウィジェットタイプ。

en: Serialize data with widget settings.
ja: ウィジェット設定を含むシリアライズ化されたデータ。

en: Serialize data with display settings.
ja: 表示設定を含むシリアライズ化されたデータ。

en: A description of field.
ja: フィールドの説明。

en: Module that implements widget.
ja: このウィジェットを実装しているモジュール。

en: Status of widget
ja: ウィジェットのステータス

en: The module that provides the field.
ja: このフィールドを提供しているモジュール。

en: Content type where this field is used.
ja: このフィールドが使用されているコンテンツタイプ。

en: Machine name of the node type.
ja: ノードタイプのシステム内部名称。

en: Human name of the node type.
ja: ノードタイプの可読名称。

en: The module providing the node type.
ja: ノードタイプを定義しているモジュール。

en: Description of the node type.
ja: ノードタイプの説明。

en: Help text for the node type.
ja: ノードタイプのヘルプテキスト。

en: Title label.
ja: タイトルのラベル。

en: Flag indicating the node type has a body field.
ja: ノードタイプに本文フィールドがあるかどうかを表すフラグ。

en: Body label.
ja: 本文のラベル。

en: Minimum word count for the body field.
ja: 本文フィールドの最小単語数。

en: Flag.
ja: フラグ。

en: The original type.
ja: オリジナルタイプ。

en: The name of the format.
ja: フォーマットの名前。

en: Whether the format is cacheable.
ja: フォーマットがキャッシュ可能かどうか。

en: The role IDs which can use the format.
ja: フォーマットを利用できる役割 ID 。

en: The filters configured for the format.
ja: フォーマットに対して設定されたフィルター。
