Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: Preview comment
tr: Yorumu önizle

en: Active
tr: Etkin

en: Module
tr: Modül

en: Field name
tr: Alan adı

en: Location of comment submission form
tr: Yorum gönderme formunun konumu

en: Anonymous commenting
tr: Kayıtsız kullanıcı yorumları

en: Default comment setting
tr: Varsayılan yorum ayarları

en: Locked
tr: Kilitli

en: Teaser length
tr: Özet bilgi uzunluğu

en: Migration
tr: Göç

en: Default display mode
tr: Varsayılan gösterim kipi

en: Default comments per page
tr: Her sayfa için öntanımlı yorumlar

en: Comment subject field
tr: Yorum konu alanı

en: Revision timestamp
tr: Sürüm zaman damgası

en: Revision Log message
tr: Sürüm Günlüğü iletisi

en: Format ID.
tr: Biçim tanıtıcısı.

en: The primary identifier for this version.
tr: Bu sürümün birincil tanıtıcısı.

en: Type (text, integer, ....)
tr: Tip (metin, tamsayı, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
tr: Genel ayarlar. Her alan eşgörünümüyle paylaşılır.

en: DB storage
tr: Veritabanı depolaması

en: DB Columns
tr: Veritabanı Sütunları

en: The machine name of field.
tr: Alanın makine adı.

en: Weight.
tr: Ağırlık.

en: A name to show.
tr: Gösterilecek bir ad.

en: Widget type.
tr: Pencere bileşeni tipi.

en: Serialize data with widget settings.
tr: Verileri pencere bileşeni ayarlarıyla diziselleştir.

en: Serialize data with display settings.
tr: Verileri görüntü ayarlarıyla diziselleştir.

en: A description of field.
tr: Alanın bir açıklaması.

en: Module that implements widget.
tr: Pencere bileşenini gerçekleştiren modül.

en: Status of widget
tr: Pencere bileşeninin durumu

en: The module that provides the field.
tr: Alanı sağlayan modül.

en: Content type where this field is used.
tr: Bu alanın kullanıldığı içerik tipi.

en: Machine name of the node type.
tr: Düğüm tipinin makine adı.

en: Human name of the node type.
tr: Düğüm tipinin insan tarafından okunabilir adı.

en: The module providing the node type.
tr: Düğüm tipini sağlayan modül.

en: Description of the node type.
tr: Düğüm tipinin açıklaması.

en: Help text for the node type.
tr: Düğüm tipi için yardım metni.

en: Title label.
tr: Başlık etiketi.

en: Flag indicating the node type has a body field.
tr: Düğüm tipinde bir gövde alanı olduğunu gösteren işaret.

en: Body label.
tr: Gövde etiketi.

en: Minimum word count for the body field.
tr: Gövde alanı için en az sözcük sayısı.

en: Flag.
tr: İşaret.

en: The original type.
tr: Özgün tip.

en: The name of the format.
tr: Biçimin adı.

en: Whether the format is cacheable.
tr: Biçimin önbelleğe alınabilir olup olmadığı.

en: The role IDs which can use the format.
tr: Biçimi kullanabilen rol kimlikleri.

en: The filters configured for the format.
tr: Biçim için yapılandırılan süzgeçler.
