Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Preview comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Active
uk: Активно

en: Module
uk: Модуль

en: Field name
uk: Назва поля

en: Location of comment submission form
uk: Розміщення форми введення коментаря

en: Anonymous commenting
uk: Анонімне коментування

en: Default comment setting
uk: Налаштування коментарів за замовчуванням

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Teaser length
uk: Довжина анонса

en: Migration
uk: Перенесення...

en: Default display mode
uk: Режим відображення за замовчуванням

en: Default comments per page
uk: Коментарів на сторінці за замовчуванням

en: Comment subject field
uk: Поле теми коментаря

en: Revision timestamp
uk: Час редакції

en: Revision Log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію

en: Format ID.
uk: Ідентифікатор формату.

en: The primary identifier for this version.
uk: Основний ідентифікатор для цієї версії.

en: Type (text, integer, ....)
uk: Тип (текст, ціле число, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
uk: Глобальні налаштування. Поширюються на всі екземпляри поля.

en: DB storage
uk: Сховище БД

en: DB Columns
uk: Колонки БД

en: The machine name of field.
uk: Машинна назва поля.

en: Content type where is used this field.
uk: Тип матеріалу, де застосовується це поле.

en: Weight.
uk: Вага.

en: A name to show.
uk: Показуване ім'я.

en: Widget type.
uk: Тип віджета.

en: Serialize data with widget settings.
uk: Серіалізувати дані з налаштуваннями віджету.

en: Serialize data with display settings.
uk: Серіалізувати дані з налаштуваннями відображення.

en: A description of field.
uk: Опис поля.

en: Module that implements widget.
uk: Модуль, що імплементує віджет.

en: Status of widget
uk: Стан віджету

en: The module that provides the field.
uk: Модуль, що забезпечує створення цього поля.

en: Content type where this field is used.
uk: Тип матеріалу, де було використано це поле.

en: Machine name of the node type.
uk: Машинна назва типу матеріалу (ноди)

en: Human name of the node type.
uk: Людино-читабельна назва цього типу матеріалу.

en: The module providing the node type.
uk: Модуль, що надає тип матеріалу (ноди).

en: Description of the node type.
uk: Опис типу матеріалу (ноди).

en: Help text for the node type.
uk: Текст довідки для типу матеріалу (ноди).

en: Title label.
uk: Мітка заголовку.

en: Flag indicating the node type has a body field.
uk: Прапор, що сигналізує наявність у типові ноди поля вмісту.

en: Body label.
uk: Мітка поля вмісту

en: Minimum word count for the body field.
uk: Мінімальна кількість слів для поля вмісту.

en: Flag.
uk: Прапор.

en: The original type.
uk: Оригінальний тип.

en: The name of the format.
uk: Назва формату.

en: Whether the format is cacheable.
uk: Чи формат здатний кешуватися.

en: The role IDs which can use the format.
uk: Ідентифікатори ролей, що можуть використовувати цей формат.

en: The filters configured for the format.
uk: Фільтри, налаштовані у форматі.
