Migrate File Entities to Media Entities (2.0.14) - en to pt translation catalogue (11 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Article
pt: Artigo

en: Image
pt: Imagem

en: Teaser
pt: Chamada

en: Examples
pt: Exemplos

en: Migration
pt: Migração

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"
