Migrate generator (8.x-1.2) - en to ast translation catalogue (8 entries)

en: Status
ast: Estáu

en: Delete
ast: Desaniciar

en: Operations
ast: Operaciones

en: Name
ast: Nome

en: Export
ast: Esportar

en: Update
ast: Anovar

en: Create
ast: Crear

en: Date format
ast: Formatu de la data
