Migrate generator (8.x-2.4) - en to hi translation catalogue (12 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Name
hi: नाम

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: ID
hi: आईडी

en: Create
hi: बनाएँ

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Delimiter
hi: सीमाँकक
