Migrate generator (8.x-2.4) - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Create
pt: Criar

en: Date format
pt: Formato de data

en: Fields
pt: Campos

en: here
pt: aqui

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Export settings
pt: Definições de exportação

en: File format
pt: O formato do ficheiro

en: Migration
pt: Migração

en: this
pt: esta

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Absolute URL
pt: URL absoluto

en: Date/time format
pt: Formato de data/hora

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
pt: Consulte <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">a documentação para formatos de data PHP<a>.
