Migrate Plus (8.x-5.0-rc1) - en to fr translation catalogue (79 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Group
fr: Groupe

en: Comments
fr: Commentaires

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Length
fr: Longueur

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Error
fr: Erreur

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Warning
fr: Avertissement

en: Start
fr: Début

en: Basic
fr: Basique

en: Attributes
fr: Attributs

en: Class
fr: Classe

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Process
fr: Traiter

en: Property
fr: Propriété

en: Gender
fr: Sexe

en: Key
fr: Clef

en: Countries
fr: Pays

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Constants
fr: Constantes

en: Limit
fr: Limite

en: Source type
fr: Type source

en: Map
fr: Carte

en: Product
fr: Produit

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Examples
fr: Exemples

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rating
fr: Note

en: Configuration name
fr: Nom de la configuration

en: Digest
fr: Récapitulatif

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Config
fr: Configuration

en: Account ID
fr: Identifiant (ID) du compte

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Dependency
fr: Dépendance

en: Comment subject
fr: Sujet du commentaire

en: Source IDs
fr: Identifiants de source

en: Key column
fr: Colonne clé

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Unique key
fr: Clé unique

en: Static Map
fr: Carte statique

en: Default destination
fr: Destination par défaut

en: Column type
fr: Type de colonne

en: Default source
fr: Source par défaut

en: Required dependencies
fr: Dépendances requises

en: Optional dependencies
fr: Dépendances optionnelles

en: The migration database target
fr: La base de données de migration cible

en: Empty source
fr: Source vide

en: Whether stubbing is allowed.
fr: Si la soumission est  permise ou non.

en: Migration Tags
fr: Étiquettes de Migration

en: Embedded data source
fr: Source de données intégrées

en: Data rows
fr: Lignes de donnée

en: Data row
fr: Ligne de donnée

en: Properties to overwrite
fr: Propriétés à écraser

en: Default process
fr: Traitement par défaut

en: Callback process
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Concat process
fr: Procéssus de concaténation

en: Dedupe Entity process
fr: Processus de déduplication

en: Extract process
fr: Processus d'extraction

en: Flatten process
fr: Processus d'aplatissement

en: Get process
fr: Obtenir le traitement

en: Source key
fr: Clé source

en: Machine name process
fr: Nom machine du processus

en: Migration process
fr: Processus de migration

en: Source keys
fr: Clés source

en: Stub ID
fr: identifiant (ID) de stub

en: Route process
fr: Traitement du chemin

en: Skip on Empty
fr: Passer si vide

en: Skip Row process if not set
fr: Éviter le traitement par ligne si non définit

en: Bypass lookup
fr: Contourner la recherche

en: Strict type check
fr: Vérification stricte du type

en: Explode process
fr: Éclater le processus
