Migrate Wizard (1.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (33 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Description
pt: Descrição

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Database
pt: Base de dados

en: Fields
pt: Campos

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Key
pt: Chave

en: Teaser length
pt: Comprimento do resumo

en: Target
pt: Destino

en: Migration
pt: Migração

en: The name of the term.
pt: O nome do termo

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: @remote could not be saved to @path.
pt: @remote não pode ser guardado em @path

en: Default translation
pt: Tradução predefinida

en: Failed to fetch file due to error "%error"
pt: Falha ao obter o ficheiro devido ao erro "%error"

en: The term ID.
pt: O ID do termo.

en: Machine name of the node type.
pt: Nome da máquina do tipo de nó.

en: Human name of the node type.
pt: Nome humano do tipo de nó.

en: Description of the node type.
pt: Descrição do tipo de nó.

en: Help text for the node type.
pt: Texto de ajuda para o tipo de nó.

en: Title label.
pt: Etiqueta do título.

en: Flag.
pt: Sinalizador.

en: The original type.
pt: O tipo original.

en: Existing term VID
pt: VID do termo existente

en: Flag indicating the node type is enable
pt: Sinalizador que indica que o tipo de nó está habilitado

en: base node.
pt: nó base.

en: Language for this term.
pt: Idioma para este termo

en: Term name translation.
pt: Nome do termo de tradução.

en: Term description translation.
pt: Descrição do termo de tradução

en: Failed to save file due to error "%error"
pt: Falha ao salvar o ficheiro devido ao erro "%error"
