Migrate Wizard (2.0.0) - en to pt translation catalogue (28 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Description
pt: Descrição

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Database
pt: Banco de dados

en: Fields
pt: Campos

en: Users
pt: Usuários

en: Key
pt: Chave

en: Teaser length
pt: Comprimento do teaser

en: Target
pt: Alvo

en: Migration
pt: Migração

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Default translation
pt: Tradução padrão

en: Machine name of the node type.
pt: Nome de máquina do tipo de node.

en: Human name of the node type.
pt: Nome humano do tipo de node.

en: Description of the node type.
pt: Descrição do tipo de node.

en: Help text for the node type.
pt: Texto de ajuda para o tipo de node.

en: Title label.
pt: Rótulo do título.

en: Flag.
pt: Sinalização.

en: The original type.
pt: O tipo original.

en: Flag indicating the node type is enable
pt: Sinalização indicando que o tipo de node está ativado

en: base node.
pt: node base.

en: Language for this term.
pt: Idioma para este termo.

en: Term name translation.
pt: Tradução do nome do termo.

en: Term description translation.
pt: Tradução de descrição do termo.
