Migrate Wizard (3.0.6) - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content types
fr: Types de contenu

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Database
fr: Base de données

en: Fields
fr: Champs

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Database username
fr: Nom d'utilisateur de la base de données

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Key
fr: Clef

en: id
fr: identifiant (id)

en: Databases
fr: Bases de données

en: Database host
fr: Serveur de base de données

en: Teaser length
fr: Longueur de l'accroche

en: Target
fr: Cible

en: Source Type
fr: Type de source

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Default translation
fr: Traduction par défaut

en: Machine name of the node type.
fr: Nom système du type de nœud.

en: Human name of the node type.
fr: Nom lisible du type de nœud.

en: Description of the node type.
fr: Description du type de nœud.

en: Help text for the node type.
fr: Texte d'aide pour le type de nœud.

en: Title label.
fr: Libellé du titre.

en: Flag.
fr: Marqueur.

en: The original type.
fr: Le type d'origine.

en: Flag indicating the node type is enable
fr: Marqueur indiquant si le type de nœud est activé

en: base node.
fr: nœud de base.

en: The field_collection_item id
fr: L'identifiant (ID) de field_collection_item

en: The field_collection_item revision id
fr: L'identifiant (ID) de révision de field_collection_item

en: The field_collection bundle
fr: Le paquet de field_collection

en: The field_collection field_name
fr: Le field_name de field_collection

en: Language for this term.
fr: Langue de ce terme.

en: Term name translation.
fr: Traduction de nom de terme.

en: Term description translation.
fr: Traduction de description de terme.

en: The type of the parent entity
fr: Le type de l'entité parente

en: The identifier of the parent entity
fr: L'identifiant de l'entité parente
