Migrate Wizard (3.0.8) - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: edit
tr: düzenle

en: Save
tr: Kaydet

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Database
tr: Veritabanı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Database username
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Database password
tr: Veri tabanı parolası

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Key
tr: Anahtar

en: Database host
tr: Veritabanı sunucusu

en: Teaser length
tr: Özet bilgi uzunluğu

en: Target
tr: Hedef

en: Database port
tr: Veritabanı port numarası

en: Migration
tr: Göç

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Default translation
tr: Varsayılan çeviri

en: Machine name of the node type.
tr: Düğüm tipinin makine adı.

en: Human name of the node type.
tr: Düğüm tipinin insan tarafından okunabilir adı.

en: Description of the node type.
tr: Düğüm tipinin açıklaması.

en: Help text for the node type.
tr: Düğüm tipi için yardım metni.

en: Title label.
tr: Başlık etiketi.

en: Flag.
tr: İşaret.

en: The original type.
tr: Özgün tip.

en: Flag indicating the node type is enable
tr: Düğüm tipini belirten işaret etkin

en: base node.
tr: Temel düğüm.

en: Language for this term.
tr: Bu terimin dili.

en: Term name translation.
tr: Terim adı çevirisi.

en: Term description translation.
tr: Terim açıklamasının çevirisi.
