Minimal Lite (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Search
fr: Rechercher

en: Help
fr: Aide

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Red
fr: Rouge

en: Gray
fr: Gris

en: Purple
fr: Violet

en: Pink
fr: Rose

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: wide
fr: large

en: Region settings
fr: Paramètres de la région

en: Search...
fr: Chercher...

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fr: Un thème flexible, adaptatif, <em>mobile first</em>  permettant le changement de couleur composé de plusieurs régions.
