Mini site (2.2.0) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: File
fr: Fichier

en: Present
fr: Présent

en: Reference
fr: Référence

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: About
fr: À propos

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: Field types
fr: Types de champs

en: Files displayed by default
fr: Fichiers affichés par défaut

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Enable Display field
fr: Activer le champ Affichage

en: Enable Description field
fr: Activer le champ Description

en: Generic file format settings
fr: Paramètres de format de fichier générique

en: File format settings
fr: Paramètres de mise en forme de fichier

en: File selection handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire (handler) de sélection de fichier

en: Replace the file name by its description when available
fr: Remplacer le nom du fichier par sa description lorsqu'elle est disponible
