Mini site (2.2.0) - en to pt translation catalogue (27 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: File
pt: Arquivo

en: Archives
pt: Arquivos

en: Options
pt: Opções

en: Present
pt: Presente

en: Reference
pt: Referência

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: About
pt: Sobre

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: Exists (%path)
pt: Existente (%path)

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Files displayed by default
pt: Arquivos exibidos por padrão

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Enable Display field
pt: Habilitar campo Exibição

en: Enable Description field
pt: Habilitar campo de Descrição

en: Generic file format settings
pt: Configurações de formato de arquivo genérico

en: File format settings
pt: Configurações de formato de arquivo

en: File selection handler settings
pt: Configurações do manipulador de seleção de arquivos

en: Replace the file name by its description when available
pt: Substitui o nome do arquivo por sua descrição quando disponível
