Mini site (8.x-1.0-alpha6) - en to it translation catalogue (21 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Archives
it: Archivi

en: Options
it: Opzioni

en: Reference
it: Riferimento

en: File settings
it: Impostazioni file

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: About
it: Informazioni

en: File directory
it: Cartella file

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Files displayed by default
it: I file vengono mostrati come impostazione predefinita.

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Enable Description field
it: Attiva descrizione campo

en: Generic file format settings
it: Impostazioni del formato File generico

en: File format settings
it: Impostazioni del formato File
