Mini site (8.x-1.0-alpha7) - en to id translation catalogue (23 entries)

en: Content
id: Konten

en: Archives
id: Arsip

en: Options
id: Opsi

en: Reference
id: Referensi

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Maximum upload size
id: Ukuran maksimum unggahan

en: About
id: Tentang

en: File directory
id: Direktori berkas

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Files displayed by default
id: Berkas ditampilkan secara bawaan

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
id: Pilih tempat berkas terakhir harus disimpan. Penyimpanan berkas pribadi memiliki overhead yang jauh lebih besar daripada berkas publik, namun memungkinkan akses terbatas ke berkas dalam bidang ini.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Enable Display field
id: Mengaktifkan bidang Tampilan

en: Enable Description field
id: Mengaktifkan bidang Deskripsi

en: Generic file format settings
id: Pengaturan format file umum

en: File format settings
id: Pengaturan format file

en: File selection handler settings
id: Pengaturan penangan pemilihan file

en: Replace the file name by its description when available
id: Ganti nama file dengan deskripsinya jika tersedia
