Mini site (8.x-1.2) - en to uk translation catalogue (27 entries)

en: Content
uk: Вміст

en: File
uk: Файл

en: Archives
uk: Архіви

en: Options
uk: Опції

en: Present
uk: Присутній

en: Reference
uk: Посилання

en: File settings
uk: Властивості файла

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: Default value
uk: Базове значення

en: Maximum upload size
uk: Максимальний розмір відвантаження на сайт

en: About
uk: Про модуль

en: File directory
uk: Каталог файлів

en: Exists (%path)
uk: Існує (%path)

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Unable to create
uk: Неможливо створити

en: Field types
uk: Типи полів

en: Files displayed by default
uk: Початково відображувані файли

en: Upload destination
uk: Шлях призначення для відвантажень

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
uk: Вкажіть кінцеве місце збереження файлів. Приватне сховище файлів забирає більше ресурсів, ніж загальнодоступне, але дозволяє обмежити доступ до файлів лише через це поле.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
uk: Розширення вводити через пробіл або кому і крапку перед розширенням не ставити.

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Enable Display field
uk: Увімкнути поле відображення

en: Enable Description field
uk: Увімкнути поле опису

en: Generic file format settings
uk: Налаштування формату звичайного файла

en: File format settings
uk: Налаштування формату файлів

en: File selection handler settings
uk: Налаштування обробника для вибору файла

en: Replace the file name by its description when available
uk: Замінити назву файла його опиом за наявності
