MongoDB (8.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (63 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: The title of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक ( खंड ) का शीर्षक जो प्रयोक्त्ता को दिखता है।

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: none
hi: कोई नहीं

en: View
hi: देखें

en: Region
hi: क्षेत्र

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Add block
hi: ब्लॉक को जोड़ें

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Count
hi: गुणांक

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Line
hi: रेखा

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Visibility settings
hi: दृश्यता सेटिंग

en: Source
hi: स्रोत

en: Date/time
hi: तारीख/समय

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hi: क्या आप ब्लॉक के %name को मिटाने के लिये निश्चित हैं?

en: The block %name has been removed.
hi: ब्लॉक का %name हटा दिया गया है।

en: Changed
hi: बदल गया

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Delete block
hi: ब्लॉक को मिटाये

en: Save blocks
hi: ब्लॉकों को संरक्षित करें

en: The block settings have been updated.
hi: ब्लॉकों की स्थापनायें सुधार दी गई हैं।

en: '%name' block
hi: '%name' ब्लॉक

en: Save block
hi: ब्लॉक को सुरक्षित कर लें।

en: The block configuration has been saved.
hi: ब्लॉक के विन्यास को सुरक्षित कर लिया गया है।

en: The block has been created.
hi: ब्लॉक का सृजन हो चुका है।

en: Block body
hi: ब्लॉक का मुख्य भाग

en: The content of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक का विषय-वस्तु जो प्रयोक्ता को दिखता है।

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: About
hi: के बारे में

en: Sequence
hi: अनुक्रम

en: Uses
hi: उपयोग

en: Filter log messages
hi: लॉग संदेश फ़िल्टर

en: You must select something to filter by.
hi: फ़िल्टर करने के लिए आपको कुछ चयन करना होगा।

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
hi: इन ब्लॉकों में किए गए परिवर्तन <em>ब्लॉकों को जमा करें</em> बटन क्लिक न करने तक जमा नहीं होंगे|

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Controlling visibility
hi: नियंत्रण दृश्यता

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: The block cannot be placed in this region.
hi: ब्लॉक इस क्षेत्र में नहीं रखा जा सकता
