MongoDB (8.x-2.1-alpha2) - en to de translation catalogue (30 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: File
de: Datei

en: Date
de: Datum

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Message
de: Benachrichtigung

en: The configuration options have been saved.
de: Die Konfigurationsoptionen wurden gespeichert.

en: View
de: Ansicht

en: Event
de: Ereignis

en: Paths
de: Pfade

en: User
de: Benutzer

en: Access denied
de: Zugriff verweigert

en: Location
de: Ort

en: Severity
de: Schweregrad

en: Count
de: Anzahl

en: Line
de: Zeile

en: Latest
de: Neueste

en: Source
de: Quelle

en: Date/time
de: Datum/Zeit

en: Changed
de: Geändert

en: Request
de: Anforderung

en: Page not found
de: Die Seite wurde nicht gefunden

en: Sequence
de: Sequenz

en: Filter log messages
de: Protokollnachrichten filtern

en: You must select something to filter by.
de: Es muss ein Filterkriterium ausgewählt werden.

en: Database log cleared.
de: Datenbankprotokoll gelöscht.

en: No information
de: Keine Information

en: Path not found
de: Pfad nicht gefunden

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
de: Möchten Sie die aktuellen Protokolle wirklich löschen?
