Monitoring (8.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (11 entries)

en: Article
de: Artikel

en: Enabled
de: Ygschaltet

en: Core
de: Chärn

en: Display
de: Aazeig

en: Error
de: Fähler

en: Warning
de: Warnig

en: Key
de: Taste

en: Info
de: Information

en: Basic page
de: Basis-Syte

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Basis-Syte</em> si guet für statischi Syte, zum Byspil es Impressum.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: <em>Artikel</em> si guet für Inhalt wo sich loufend änderet, zum Byspil Nöigkeite, Pressemäldige oder e Blog.
