Monitoring (8.x-1.10) - en to bn translation catalogue (40 entries)

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Type
bn: টাইপ

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: View
bn: প্রদর্শন

en: History
bn: ইতিহাস

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: never
bn: কখনোই নয়

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Table
bn: টেবিল

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: Maintenance mode
bn: মেরামত মোড
