Monitoring (8.x-1.11) - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Logs
id: Catatan

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Display
id: Tampilan

en: never
id: tidak pernah

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: States
id: Status

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Severity
id: Keparahan

en: Average
id: Purata

en: Count
id: Jumlah

en: Conditions
id: Kondisi

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: T/T

en: Details
id: Rincian

en: Directory
id: Direktori

en: Table
id: Tabel

en: Verbose
id: Terperinci

en: Ignore
id: Abaikan

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Key
id: Kunci

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Result
id: Hasil

en: Query
id: Kueri

en: Track
id: Telusuri

en: Changed
id: Berubah

en: Percentage
id: Persentase

en: Excluded
id: Pengecualian

en: Apply
id: Terapkan

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Usage
id: Penggunaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Module name
id: Nama modul

en: Offset
id: Letak

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Emergency
id: Darurat

en: Alert
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Status message
id: Pesan status

en: Maintenance mode
id: Mode pemeliharaan

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
id: Gambar sumber di %source_image_path tidak ditemukan saat mencoba membuat gambar turunan di %derivative_path.

en: Log entries
id: Entri log

en: 1 place | @count places
id[0]: 1 tempat
id[1]: @count tempat

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: Twig debug mode
id: Mode debug Twig
