Monitoring (8.x-1.11) - en to it translation catalogue (108 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Enabled
it: Attivato

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Logs
it: Log

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: History
it: Cronologia

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Display
it: Visualizzazione

en: never
it: mai

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Update status
it: Update status (Stato di aggiornamento)

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Conditions
it: Condizioni

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Details
it: Dettagli

en: Desc
it: Disc

en: Directory
it: Cartella

en: Table
it: Tabella

en: Verbose
it: Prolisso

en: Ignore
it: Ignora

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Threshold
it: Soglia

en: Sort by
it: Ordina per

en: seconds
it: secondi

en: Key
it: Chiave

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Result
it: Risultato

en: Info
it: Informazioni

en: Track
it: Traccia

en: Changed
it: Modificato

en: Interval
it: Intervallo

en: Percentage
it: Percentuale

en: Excluded
it: Escluso

en: Apply
it: Applica

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Usage
it: Utilizzo

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Module name
it: Nome modulo

en: Offset
it: Scostamento

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Output
it: In uscita

en: Timestamp field
it: Campo con timestamp

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Emergency
it: Emergenza

en: Table name
it: Nome della tabella

en: Alert
it: Avviso

en: Critical
it: Critico

en: Custom label
it: Etichetta personalizzata

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Maintenance mode
it: Modalità di manutenzione

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Master
it: Principale

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
it: L'immagine sorgente nella cartella %source_image_path non è stata trovata mentre Drupal cercava di generare l'immagine derivata in %derivative_path.

en: Log entries
it: Voci del log

en: 1 place | @count places
it[0]: 1 luogo
it[1]: @count luoghi

en: Sensors
it: Sensori

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Sensor
it: Sensore

en: Add sensor
it: Aggiungi sensore

en: Sensor type
it: Tipologia di sensore

en: Sensor value
it: Valore del sensore
