Monitoring (8.x-1.13) - en to da translation catalogue (105 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Actions
da: Handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Article
da: Artikel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Message
da: Meddelelse

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Core
da: Kerne

en: View
da: Vis

en: History
da: Historik

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: never
da: aldrig

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Unknown
da: Ukendt

en: States
da: Tilstande

en: User
da: Bruger

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Page
da: Side

en: Update status
da: Opdateringsstatus

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Conditions
da: Vilkår

en: Warning
da: Advarsel

en: Details
da: Detaljer

en: Desc
da: Faldende

en: Directory
da: Mappe

en: Table
da: Tabel

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Ignore
da: Ignorér

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Sort by
da: Sortér efter

en: seconds
da: sekunder

en: Key
da: Nøgle

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Result
da: Resultat

en: Query
da: Forespørgsel

en: Track
da: Følg

en: Changed
da: Ændret

en: Percentage
da: Procent

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Apply
da: Udfør

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Usage
da: Brug

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Module name
da: Modulnavn

en: Offset
da: Forskydning

en: Default theme
da: Standardtema

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Memory
da: Hukommelse

en: Queues
da: Køer

en: Timestamp field
da: Tidsstempelfelt

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Current value
da: Aktuel værdi

en: Emergency
da: Nødsituation

en: Table name
da: Tabelnavn

en: Alert
da: Advarsel

en: Critical
da: Kritisk

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: Make permanent
da: Gør permanent

en: New users
da: Nye brugere

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Maintenance mode
da: Vedligeholdstilstand

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: Asc
da: Stigende

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
da: Originalbilledet på %source_image_path kunne ikke findes under forsøget på at generere et afledt billede på %derivative_path.

en: Log entries
da: Loglinjer

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Exclude list
da: Udelukkelsesliste
