Monitoring (8.x-1.13) - en to sv translation catalogue (113 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Log
sv: Logg

en: Article
sv: Artikel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Logs
sv: Loggar

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Core
sv: Kärna

en: View
sv: Visa

en: History
sv: Historik

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Display
sv: Visa

en: never
sv: aldrig

en: No changes were made.
sv: Inga förändringar gjordes.

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Unknown
sv: Okänd

en: States
sv: Lägen

en: User
sv: Användare

en: Error
sv: Fel

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Update status
sv: Uppdateringsstatus

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Filter
sv: Filtrera

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Conditions
sv: Villkor

en: Warning
sv: Varning

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Details
sv: Detaljer

en: Desc
sv: Fallande

en: Directory
sv: Katalog

en: Table
sv: Tabell

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Arguments
sv: Argument

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: seconds
sv: sekunder

en: Key
sv: Nyckel

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Result
sv: Resultat

en: Query
sv: Databasfråga

en: Info
sv: Information

en: Track
sv: Spåra

en: Changed
sv: Ändrad

en: Interval
sv: Intervall

en: Percentage
sv: Procent

en: Apply
sv: Applicera

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Usage
sv: Användning

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Offset
sv: Kompensera

en: Default theme
sv: Standardtema

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Output
sv: Mata ut

en: View logs
sv: Visa loggar

en: Queues
sv: Köer

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Emergency
sv: Nödsituation

en: Alert
sv: Larm

en: Critical
sv: Kritisk

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: Make permanent
sv: Gör permanent

en: New users
sv: Nya användare

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Maintenance mode
sv: Underhållsläge

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Last accessed
sv: Senaste åtkomst

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Verbose output
sv: Utförlig utmatning

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
sv: Källbild på %source_image_path hittades inte vid försök att generera härledd bild på %derivative_path.

en: Log entries
sv: Logga inlägg

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Sensors
sv: Sensorer

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll
