Monitoring (8.x-1.13) - en to uk translation catalogue (141 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Log
uk: Журнал

en: Article
uk: Стаття

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Currency
uk: Валюта

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Test
uk: Тест

en: Logs
uk: Журнали

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Core
uk: Ядро

en: View
uk: Перегляд

en: History
uk: Історія

en: Path
uk: Шлях

en: Filename
uk: Назва файла

en: Display
uk: Показ

en: never
uk: ніколи

en: No changes were made.
uk: Ніяких змін не проведено.

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Unknown
uk: Невідомо

en: States
uk: Стани

en: User
uk: Користувач

en: Error
uk: Помилка

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Update status
uk: Стан оновлення

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Filter
uk: Фільтр

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: Conditions
uk: Умови

en: Warning
uk: Попередження

en: N/A
uk: Н/Д

en: OK
uk: Гаразд

en: Demo
uk: Демо

en: Details
uk: Подробиці

en: Desc
uk: Спад

en: Directory
uk: Каталог

en: Table
uk: Таблиця

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Threshold
uk: Поріг

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Key
uk: Ключ

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Result
uk: Результат

en: Query
uk: Запит

en: Info
uk: Інформація

en: Track
uk: Відстежити

en: Changed
uk: Змінено

en: Interval
uk: Проміжок

en: MB
uk: MБ

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Excluded
uk: Вилучений

en: Apply
uk: Застосувати

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: Server
uk: Сервер

en: Usage
uk: Використання

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: Module name
uk: Назва модуля

en: Offset
uk: Зміщення

en: Run now
uk: Виконати зараз

en: Default theme
uk: Базова тема

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Command
uk: Команда

en: Output
uk: Вивід

en: Memory
uk: Пам'ять

en: No restriction
uk: Не обмежувати

en: Number of entries
uk: Кількість записів

en: Queues
uk: Черги

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Record ID
uk: Ідентифікатор запису

en: Current value
uk: Поточне значення

en: Emergency
uk: Аварійна ситуація

en: Alert
uk: Застереження

en: Critical
uk: Критична ситуація

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Custom label
uk: Настроювана мітка

en: Make permanent
uk: Зробити постійним

en: Select view
uk: Оберіть вид

en: New users
uk: Нові користувачі

en: Execution time
uk: Час виконання

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Maintenance mode
uk: Режим обслуговування

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Last accessed
uk: Останнє використання

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Value Type
uk: Тип значень

en: Verbose output
uk: Розширене виведення

en: Add another field
uk: Додати ще одне поле

en: Size (MB)
uk: Розмір (МБ)

en: Status Message
uk: Повідомлення стану

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
uk: Під час спроби генерування похідного зображення у %derivative_path вихідне зображення %source_image_path не знайдено.

en: Log entries
uk: Записи журналу

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Sensor name
uk: Назва датчика

en: Sensors
uk: Датчики

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Usages
uk: Використання

en: Sensor
uk: Датчик

en: Sensor type
uk: Тип сенсора

en: Integrations
uk: Інтеграції

en: Sensor value
uk: Значення сенсора

en: Twig debug mode
uk: Режим зневадження Twig
