Monitoring (8.x-1.4) - en to ar translation catalogue (75 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Log
ar: السجل

en: Article
ar: مقال

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Logs
ar: سجلات

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Core
ar: النواة

en: View
ar: عرض

en: History
ar: الأرشيف

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Display
ar: العرض

en: never
ar: أبدا

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User
ar: المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Created
ar: الإنشاء

en: Update status
ar: حالة التحديث

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Conditions
ar: الشروط

en: Warning
ar: تحذير

en: OK
ar: موافق

en: Details
ar: التفاصيل

en: Directory
ar: الدليل

en: Table
ar: جدول

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Key
ar: المفتاح

en: Result
ar: نتيجة

en: Query
ar: استفسار

en: Info
ar: معلومات

en: Track
ar: تتبع

en: Changed
ar: تم التغير

en: MB
ar: م.بايت

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Active users
ar: مستخدمون نشطون

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: - Select -
ar: - اختر -

en: - All -
ar: - الكل -

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Alert
ar: تنبيه

en: Critical
ar: حرج

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
