Monitoring (8.x-1.5) - en to cy translation catalogue (48 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: None
cy: Dim

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Weight
cy: Pwysau

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Core
cy: Craidd

en: View
cy: Gweld

en: History
cy: Hanes

en: Path
cy: Llwybr

en: Display
cy: Dangos

en: never
cy: byth

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Error
cy: Gwall

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Update status
cy: Diweddaru statws

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Comment
cy: Sylw

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Average
cy: Cyfartaledd

en: Count
cy: Cyfrifiad

en: Details
cy: Manylion

en: Table
cy: Tabl

en: Arguments
cy: Argiau

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Key
cy: Allwedd

en: Query
cy: Ymholiad

en: Track
cy: Dilyn

en: Module name
cy: Enw modiwl
