Monitoring (8.x-1.9) - en to fr translation catalogue (116 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Remove
fr: Retirer

en: Log
fr: Journal

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Logs
fr: Journaux

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Core
fr: Cœur

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Display
fr: Affichage

en: never
fr: jamais

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Update status
fr: État des mises à jour

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Severity
fr: Importance

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Warning
fr: Avertissement

en: Demo
fr: Démo

en: Details
fr: Détails

en: Directory
fr: Répertoire

en: Table
fr: Tableau

en: Verbose
fr: Mode verbeux

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Threshold
fr: Seuil

en: Sort by
fr: Trier par

en: seconds
fr: secondes

en: Key
fr: Clef

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Result
fr: Résultat

en: Query
fr: Requête

en: Track
fr: Suivi

en: Changed
fr: Modifié

en: Interval
fr: Intervalle

en: MB
fr: Mo

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Excluded
fr: Exclu

en: Apply
fr: Appliquer

en: Server
fr: Serveur

en: Usage
fr: Utilisation

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Module name
fr: Nom du module

en: Offset
fr: Décalage

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Output
fr: Sortie

en: Memory
fr: Mémoire

en: No restriction
fr: Aucune restriction

en: Queues
fr: Files d'attente

en: Timestamp field
fr: Champ horodateur

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Emergency
fr: Urgence

en: Table name
fr: Nom du tableau

en: Alert
fr: Alerte

en: Critical
fr: Critique

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Make permanent
fr: Rendre permanent

en: Select view
fr: Sélectionner une vue

en: New users
fr: Nouveaux utilisateurs

en: Status message
fr: Message d'état

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Field key
fr: Clé du champ

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Index ID
fr: Identifiant (ID) d'index

en: Last accessed
fr: Dernier accès

en: Master
fr: Principal

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fr: L'image source (%source_image_path) n'a pas été trouvée lors de la tentative de création d'un dérivé (%derivative_path).

en: Log entries
fr: Entrées du journal

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Exclude list
fr: Liste d'exclusion

en: Integrations
fr: Intégrations

en: The record UUID.
fr: L'identifiant universel (UUID) de l'enregistrement.

en: Twig debug mode
fr: Mode de débogage de Twig

en: Index size
fr: Taille de l'index

en: Daily count
fr: Décompte quotidien
