Monster Menus (9.0.0-rc1) - en to da translation catalogue (271 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Image size
da: Billedstørrelse

en: user
da: bruger

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Prefix
da: Præfiks

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Groups
da: Grupper

en: Author
da: Forfatter

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: page
da: side

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Comments
da: Kommentarer

en: unknown
da: ukendt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: all
da: alle

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: (none)
da: (ingen)

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Move
da: Flyt

en: midnight
da: midnat

en: noon
da: middag

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Archive
da: Arkiv

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Original Author
da: Original forfatter

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: 1 hour
da: 1 time

en: Theme
da: Tema

en: name
da: navn

en: add
da: tilføj

en: theme
da: tema

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Done
da: Færdig

en: Year
da: År

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Role ID
da: Rolle ID

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Revisions
da: Versioner

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Page URL
da: Side URL

en: Mode
da: Tilstand

en: Authored by
da: Skrevet af

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: 1 day
da: 1 dag

en: help
da: hjælp

en: Month
da: Måned

en: groups
da: grupper

en: Desc
da: Faldende

en: Owner
da: Ejer

en: Group name
da: Navn

en: General
da: Generelt

en: group
da: gruppe

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: here
da: her

en: (all)
da: (alle)

en: Appearance
da: Udseende

en: 1 comment
da: 1 kommentar

en: @count comments
da: @count kommentarer

en: Users
da: Brugere

en: Create content
da: Opret indhold

en: Random
da: Tilfældig

en: Close
da: Luk

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Defaults
da: Standarder

en: Title:
da: Titel:

en: Sort by
da: Sortér efter

en: show
da: vis

en: comments
da: kommentarer

en: Condition
da: Betingelse

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Modified
da: Ændret

en: Group members
da: Gruppemedlemmer

en: Hidden
da: Skjult

en: Show
da: Vis

en: Tokens
da: Symboler

en: source
da: kilde

en: Clear
da: Ryd

en: Result
da: Resultat

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: published
da: udgivet

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Query
da: Forespørgsel

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Changes have been saved.
da: Ændringerne er gemt.

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Updating
da: Opdaterer

en: or
da: eller

en: change
da: skift

en: Allowed content types
da: Tilladte indholdstyper

en: Permissions
da: Tilladelser

en: permission
da: tilladelse

en: Changed
da: Ændret

en: Add a new @s.
da: Opret ny @s.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: not published
da: ikke udgivet

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: date
da: dato

en: Page name
da: Sidenavn

en: Submissions
da: Indsendelser

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
da: En webform kan være et spørgeskema, en kontaktformular eller en bestillingsformular. Den kan bruges til at lade besøgende kontakte dig, tilmelde sig til arrangementer eller deltage i undersøgelser.

en: Webform
da: Webformular

en: Default value
da: Standardværdi

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: is
da: er

en: Group Members
da: Gruppe medlemmer

en: Copy
da: Kopier

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 20 minutes
da: 20 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 45 minutes
da: 45 minutter

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: not available
da: ikke tilgængeligt

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Form
da: Formular

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 1 week
da: 1 uge

en: Permission
da: Tilladelse

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Hide
da: Skjul

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: 12 hours
da: 12 timer

en: Restore
da: Gendan

en: All users
da: Alle brugere

en: read
da: læst

en: Close window
da: Luk vindue

en: Columns
da: Kolonner

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Offset
da: Forskydning

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: Others
da: Andre

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: Emails
da: E-mails

en: read-only
da: skrivebeskyttet

en: read/write
da: læs/skriv

en: and
da: og

en: where
da: hvor

en: custom
da: tilpasset

en: Create @name
da: Opret @name

en: 1 individual | @count individuals
da[0]: 1 individ
da[1]: @count individer

en: Download as CSV
da: Download som CSV

en: hide
da: gem

en: Select All
da: Markér alle

en: Compare revisions
da: Sammenlign versioner

en: Workflow state
da: Arbejdsgangstilstand

en: yearly
da: årligt

en: monthly
da: månedligt

en: Creator
da: Skaber

en: Edit %title
da: Redigér %title

en: Flags
da: Flag

en: Properties
da: Egenskaber

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: ends with
da: slutter med

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: 1 group | @count groups
da[0]: 1 gruppe
da[1]: @count grupper

en: Feed display options
da: Indstillinger for feed-visning

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
da: Denne side viser alle komponenter som i øjeblikket er aktive på denne webformular. Du kan tilføje et vilkårligt antal elementer til formularen, også flere af samme type. Tilføj en ny komponent ved at indtaste et navn og vælge en type fra felterne i bunden af tabellen. Indsend formularen for at oprette den nye komponent eller opdatere ændrede formularværdier.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
da: Klik på navnet på en eksisterende komponent for at redigere dens indstillinger.

en: exposed
da: blotlagt

en: No user
da: Ingen bruger

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Submitted by !username on @datetime
da: Skrevet af !username, @datetime

en: - All -
da: - Alle -

en: You can:
da: Du kan:

en: Settings for %name
da: Indstillinger for %name

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: User list
da: Brugerliste

en: Reorder
da: Sortér

en: Publish on
da: Udgiv den

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt hvis du ønsker at udgive siden med det samme.

en: Unpublish on
da: Afpublicér den

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker, at siden skal afpubliceres.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Elements
da: Elementer

en: No minimum
da: Intet minimum

en: New username
da: Nyt brugernavn

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
da: Lad feltet stå tomt for at deaktivere planlagt udgivelse.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
da: Lad feltet stå tomt for at deaktivere planlagt afpublicering.

en: Publishing
da: Udgivelse

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Thumbnail for !filename.
da: Thumbnail til !filename.

en: 30 days
da: 30 dage

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Asc
da: Stigende

en: of type
da: af typen

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: 60 days
da: 60 dage

en: grouped
da: grupperet

en: Submitted by @username on @datetime
da: Indsendt af @username den @datetime
