Monster Menus (9.1.0-rc2) - en to tr translation catalogue (224 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: RSS feed
tr: RSS beslemesi

en: page
tr: sayfa

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: all
tr: hepsi

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Move
tr: Taşı

en: Insert
tr: Ekle

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Archive
tr: Arşiv

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: Teaser
tr: Özet

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Theme
tr: Tema

en: add
tr: ekle

en: theme
tr: tema

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Upload
tr: Yükle

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Done
tr: Tamam

en: Year
tr: Yıl

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Site name
tr: Site adı

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Revisions
tr: Sürümler

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Mode
tr: Kip

en: Authored by
tr: Yazan

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en:  or
tr:  ya da

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: 1 day
tr: @count gün

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Media
tr: Medya

en: help
tr: yardım

en: Month
tr: Ay

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: group
tr: grup

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Destination
tr: Hedef

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Close
tr: Kapat

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Original
tr: Orjinal

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Title:
tr: Başlık:

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: comments
tr: yorumlar

en: Confirmation
tr: Teyit

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Tokens
tr: tokens

en: Clear
tr: Temizle

en: Result
tr: Sonuç

en: published
tr: yayında

en: User's name
tr: Kullanıcının adı

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: Query
tr: Sorgu

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: The settings have not been saved because of the errors.
tr: Hatalardan dolayı ayarlar kaydedilemedi.

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: or
tr: ya da

en: change
tr: değiştir

en: Permissions
tr: İzinler

en: permission
tr: izin

en: Changed
tr: Değişti

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: not published
tr: yayında değil

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: not sticky
tr: sabit değil

en: sticky
tr: sabit

en: date
tr: tarih

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: is
tr: =

en: Copy
tr: Kopyala

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Everyone
tr: Herkes

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Permission
tr: İzinler

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: contains
tr: içeriyor

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: Emails
tr: E-postalar

en: and
tr: ve

en: where
tr: öyle ki

en: custom
tr: özel

en: Show details
tr: Ayrıntıları göster

en: yearly
tr: Yıllık

en: monthly
tr: Aylık

en: Edit %title
tr: Düzenle %title

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: ends with
tr: bittiği değer

en: exposed
tr: açıkça

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: User list
tr: Kullanıcı listesi

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Export as CSV
tr: CSV olarak kaydet

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Elements
tr: Öğeler

en: RSS Page Settings
tr: RSS sayfa ayarları

en: Read-only
tr: Salt okunur

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: of type
tr: şu tipte

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: cannot add content to the page
tr: sayfaya içerik ekleyemez

en: 1:00 PM
tr: 1:00 ÖS

en: 2:00 PM
tr: 2:00 ÖS

en: 3:00 PM
tr: 3:00 ÖS

en: 4:00 PM
tr: 4:00 ÖS

en: 5:00 PM
tr: 5:00 ÖS

en: 6:00 PM
tr: 6:00 ÖS

en: 7:00 PM
tr: 7:00 ÖS

en: 8:00 PM
tr: 8:00 ÖS

en: 9:00 PM
tr: 9:00 ÖS

en: 10:00 PM
tr: 10:00 ÖS

en: 11:00 PM
tr: 11:00 ÖS

en: everyone can add content
tr: herkes içerik ekleyebilir

en: can add content to this page
tr: bu sayfaya içerik ekleyebilir

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Region for @title
tr: @title için bölge

en: Submitted by @username on @datetime
tr: @username tarafından @datetime tarihinde gönderildi
