Monster Menus (9.1.0) - en to cs translation catalogue (178 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: delete
cs: smazat

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: RSS feed
cs: RSS zdroj

en: page
cs: stránka

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Comments
cs: Komentáře

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: view
cs: zobrazit

en: all
cs: vše

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: default
cs: výchozí

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Weight
cs: Váha

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Parent
cs: Nadřazený

en: none
cs: žádné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Move
cs: Přesun

en: Insert
cs: Vložit

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Archive
cs: Archiv

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Display
cs: Zobrazit

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: theme
cs: téma vzhledu

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Upload
cs: Nahrát

en: User
cs: Uživatel

en: User ID
cs: ID uživatele

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Done
cs: Hotovo

en: Year
cs: Rok

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page
cs: Stránka

en: Site name
cs: Název webu

en: Node types
cs: Typy obsahu

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Revisions
cs: Revize

en: Mode
cs: Režim

en: Authored by
cs: Autor

en: This field is required.
cs: Toto pole je vyžadováno.

en: 1 day
cs: 1 den

en: 3 months
cs: 3 měsíce

en: 6 months
cs: 6 měsíců

en: 1 year
cs: 1 rok

en: Media
cs: Média

en: help
cs: nápověda

en: Month
cs: Měsíc

en: Owner
cs: Vlastník

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Group name
cs: Název skupiny

en: General
cs: Obecné

en: group
cs: skupina

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Destination
cs: Cíl

en: Users
cs: Uživatelé

en: Close
cs: Zavřít

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Original
cs: Původní

en: Search Results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: show
cs: zobrazit

en: comments
cs: komentáře

en: Modified
cs: Upraveno

en: Hidden
cs: Skryté

en: Show
cs: Ukázat

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Clear
cs: Vymazat

en: published
cs: zveřejněno

en: User's name
cs: Uživatelské jméno

en: (disabled)
cs: (zakázáno)

en: Query
cs: Dotaz

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Changes have been saved.
cs: Změny byly uloženy.

en: Select a user
cs: Vyberte uživatele

en: The settings have not been saved because of the errors.
cs: Nastavení nebylo uloženo kvůli chybám.

en: Updating
cs: Aktualizuji

en: or
cs: nebo

en: Group Name
cs: Název skupiny

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: permission
cs: oprávnění

en: Changed
cs: Změněno

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: not published
cs: skryto

en: Loading...
cs: Načítání...

en: not sticky
cs: nepřilepeno

en: sticky
cs: přilepit

en: date
cs: datum

en: Page name
cs: Název stránky

en: Submissions
cs: Uložené výsledky

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Select
cs: Vybrat

en: is
cs: je

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Full node
cs: Celý uzel

en: Permalink
cs: Trvalý odkaz

en: Form
cs: Formulář

en: 1 minute
cs: 1 minuta

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Move down
cs: Posunout dolů

en: Move up
cs: Posunout nahoru

en: Hide
cs: Skrýt

en: Page not found
cs: Stránka nebyla nalezena

en: Restore
cs: Obnova

en: All users
cs: Všichni uživatelé

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: begins with
cs: začíná s

en: contains
cs: obsahuje

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: daily
cs: denně

en: weekly
cs: týdně

en: Emails
cs: Emaily

en: and
cs: a

en: where
cs: kde

en: hide
cs: skrýt

en: yearly
cs: ročně

en: monthly
cs: měsíčně

en: Edit %title
cs: Upravit %title

en: (inactive)
cs: (neaktivní)

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: ends with
cs: končí s

en: is not
cs: není

en: 1 group | @count groups
cs[0]: 1 skupina
cs[1]: @count skupiny
cs[2]: @count skupin

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
cs: Kliknutím na jméno komponenty můžete upravit její nastavení.

en: exposed
cs: vystavený

en: No user
cs: Žádný uživatel

en: User list
cs: Seznam uživatelů

en: Publish on
cs: Zveřejnit v čase

en: Unpublish on
cs: Schovat v čase

en: Export as CSV
cs: Export do CSV

en: Region settings
cs: Nastavení regionu

en: No minimum
cs: Žádné minimum

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: of type
cs: typu

en: @entity using @field
cs: @entity používající @field

en: @name field is required.
cs: Pole @name je povinné.

en: grouped
cs: seskupeno

en: Submitted by @username on @datetime
cs: Napsal uživatel @username dne @datetime
