Drupal 8 multilingual demo (8.x-1.10) - en to hu translation catalogue (74 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: Currency
hu: Pénznem

en: On
hu: Be

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Help
hu: Súgó

en: Picture
hu: Kép

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Off
hu: Ki

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Authored by
hu: Szerző

en: Price
hu: Ár

en: Desc
hu: Csökk

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Users
hu: Felhasználók

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Tools
hu: Eszközök

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Spanish
hu: spanyol

en: Product
hu: Termék

en: Changed
hu: Módosítva

en: Products
hu: Termékek

en: Tabs
hu: Fülek

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Language switcher
hu: Nyelvválasztó

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Interests
hu: Érdeklődési körök

en: Hungarian
hu: magyar

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Not applicable
hu: Nem alkalmazható

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Personal contact form
hu: Személyes kapcsolatfelvételi űrlap

en: Powered by Drupal
hu: Drupal működteti

en: Your virtual face or picture.
hu: A webhelyen megjelenő virtuális arc.

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: All content
hu: Minden tartalom

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Not specified
hu: Nincs megadva

en: Master
hu: Mester

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: The time that the node was created.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat létrehozták.

en: A boolean indicating whether the node is published.
hu: Logikai érték, amely a tartalom közzétételi állapotát jelzi.

en: The time that the node was last edited.
hu: Az időpont, mikor a tartalmat utoljára szerkesztették.

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Default comments
hu: Alapértelmezett hozzászólások

en: Allows commenting on content
hu: Lehetővé teszi a hozzászólást a tartalmakhoz

en: The username of the content author.
hu: A tartalom szerzőjének felhasználóneve.

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Large (480×480)
hu: Nagy (480×480 képpont)

en: Medium (220×220)
hu: Közepes (220×220 képpont)

en: Thumbnail (100×100)
hu: Bélyegkép (100×100 képpont)

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Basic block
hu: Egyszerű blokk

en: A basic block contains a title and a body.
hu: Egy egyszerű, címet és törzset tartalmazó blokk.

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML
