Drupal 8 multilingual demo (8.x-1.10) - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Currency
ja: 通貨

en: On
ja: オン

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Help
ja: ヘルプ

en: Picture
ja: 写真

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Off
ja: オフ

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Price
ja: 価格

en: Desc
ja: 降順

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Tools
ja: ツール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Products
ja: 商品

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: A boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうかを表すブール値。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML
