Drupal 8 multilingual demo (8.x-1.10) - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Currency
nl: Valuta

en: On
nl: Aan

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Off
nl: Uit

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Price
nl: Prijs

en: Desc
nl: Aflopend

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Users
nl: Gebruikers

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nl: @site is momenteel wegens onderhoud niet beschikbaar. De website zal binnenkort weer beschikbaar zijn. Bedankt voor uw geduld.

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full
nl: Volledig

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: English
nl: Engels

en: French
nl: Frans

en: Spanish
nl: Spaans

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Products
nl: Producten

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Language switcher
nl: Taalkeuze

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Interests
nl: Interesses

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Not applicable
nl: Niet van toepassing

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Personal contact form
nl: Persoonlijk contactformulier

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: All content
nl: Alle inhoud

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Not specified
nl: Niet gespecificeerd

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: The time that the node was created.
nl: Het tijdstip waarop de node is aangemaakt.

en: A boolean indicating whether the node is published.
nl: Een binaire waarde die aangeeft of de node is gepubliceerd.

en: The time that the node was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de node voor het laatst werd bewerkt.

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Large (480×480)
nl: Groot (480×480)

en: Medium (220×220)
nl: Gemiddeld (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
nl: Miniatuur (100×100)

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML
