Drupal 8 multilingual demo (8.x-2.5) - en to tr translation catalogue (71 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Content
tr: İçerik

en: Currency
tr: Para birimi

en: On
tr: Açık

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Help
tr: Yardım

en: Picture
tr: Görsel

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Off
tr: Kapalı

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Authored by
tr: Yazan

en: Price
tr: Fiyat

en: Desc
tr: Azalan

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Products
tr: Ürünler

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Master
tr: Ana (master)

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: Site branding
tr: Site markası

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML
