Drupal 8 multilingual demo (8.x-2.7) - en to pt translation catalogue (92 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Currency
pt: Moeda

en: On
pt: Ligado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Help
pt: Ajuda

en: Picture
pt: Retrato

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Off
pt: Desligado

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Authored by
pt: Criado por

en: Price
pt: Preço

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Authored on
pt: Criado em

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Products
pt: Produtos

en: Tabs
pt: Separadores

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Interests
pt: Interesses

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: USD
pt: USD (Dólar americano)

en: EUR
pt: Euro

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: Your virtual face or picture.
pt: A sua face ou imagem virtual

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: The time that the node was created.
pt: Data em que o conteúdo foi criado.

en: A boolean indicating whether the node is published.
pt: Um booleano que indica se o nó está publicado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que o nó foi editado pela última vez.

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Default comments
pt: Comentários predefinidos

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar em conteúdo

en: The username of the content author.
pt: O nome de utilizador do autor do conteúdo.

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Multilingual Demo
pt: Demonstração multilíngue

en: Install with multilingual demo features pre-configured.
pt: Instale com recursos de demonstração multilíngue pré-configurados.

en: Multilingual demo
pt: Demonstração multilíngue

en: A subtheme of Bartik
pt: Um subtema de Bartik

en: Exciting Destinations
pt: Destinos emocionantes

en: Demo website feedback
pt: Feedback do site de demonstração

en: Product Id
pt: ID do produto

en: Unique product identifier.
pt: Identificador exclusivo do produto.

en: Medium cropped (300x150)
pt: Corte médio (300 x 150)

en: A trip to exciting places.
pt: Uma viagem a lugares emocionantes.

en: Travel the world
pt: Viajar pelo mundo.

en: Find exciting destinations
pt: Encontre destinos interessantes

en: List of products.
pt: Lista de produtos.

en: Latest Travel Destinations
pt: Últimos destinos de viagem

en: Trips Grid Page
pt: Página da rede de viagens

en: Exciting destinations
pt: Destinos emocionantes

en: Trips Page
pt: Página de viagens

en: Trips
pt: Viagens
