Drupal 8 multilingual demo (8.x-3.6) - en to fr translation catalogue (73 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Currency
fr: Devise

en: On
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Help
fr: Aide

en: Picture
fr: Image

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Price
fr: Prix

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Authored on
fr: Écrit le

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Product
fr: Produit

en: Changed
fr: Modifié

en: Products
fr: Produits

en: Tabs
fr: Onglets

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Interests
fr: Intérêts

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: A boolean indicating whether the node is published.
fr: Un booléen indiquant si le nœud est publié ou non.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Trips Page
fr: Page des voyages

en: Trips
fr: Voyages
