Drupal 8 multilingual demo (8.x-5.0) - en to hi translation catalogue (59 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Currency
hi: मुद्रा

en: On
hi: चालू

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Help
hi: मदद

en: Picture
hi: चित्र

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Off
hi: बंद

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Tools
hi: उपकरण

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Changed
hi: बदल गया

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Language switcher
hi: भाषा स्विचर

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Personal contact form
hi: व्यक्तिगत संपर्क प्रपत्र

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Not specified
hi: निर्दिष्ट नहीं

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Default comments
hi: डिफ़ॉल्ट टिप्पणियां

en: Allows commenting on content
hi: सामग्री पर टिप्पणी करने की अनुमति देता है

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल
