Drupal 8 multilingual demo (8.x-6.0) - en to ro translation catalogue (71 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Content
ro: Conținut

en: Currency
ro: Monedă

en: On
ro: Pornit

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Help
ro: Ajutor

en: Picture
ro: Imagine

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Off
ro: Oprit

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Authored by
ro: Autor

en: Price
ro: Preţ

en: Desc
ro: Descendent

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Users
ro: Utilizatori

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Authored on
ro: Scris pe

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Product
ro: Produs

en: Changed
ro: Schimbat

en: Products
ro: Produse

en: Tabs
ro: Taburi

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Language switcher
ro: Comutator limbi

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: The time that the node was created.
ro: Momentul în care nodul a fost creat.

en: A boolean indicating whether the node is published.
ro: O valoare logică care indică dacă nodul este publicat.

en: The time that the node was last edited.
ro: Momentul în care nodul a fost editat ultima dată.

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat
