Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to ar translation catalogue (147 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Archive
ar: الأرشيف

en: View
ar: عرض

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Your name
ar: اسمك

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Fields
ar: الحقول

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: next
ar: التالي

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: Users
ar: المستخدمين

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Glossary
ar: القاموس

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: User menu
ar: قائمة المستخدم

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
ar: تحتوي قائمة <em>الإبحار</em> على الروابط المخصصة لزوار الموقع. تتم إضافة روابط إلى هذه القائمة تلقائياً من طرف بعض الوحدات.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ar: تحتوي قائمة <em>المستخدم</em> على الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم، كرابط 'تسجيل الخروج'.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ar: تحتوي قائمة <em>الإدارة</em> على روابط المهام الإدارية.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Submitter
ar: المرسِل

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Submission
ar: إرسال

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى
