Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta2) - en to is translation catalogue (96 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: view
is: skoða

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: Image
is: Mynd

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: View
is: Skoða

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: <none>
is: <enginn>

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Your name
is: Nafn þitt

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Fields
is: Svæði

en: Photos
is: Myndir

en: Items
is: Hlutir

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Basic
is: Einfalt

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: Blog
is: Blogg

en: Users
is: Notendur

en: Tools
is: Tól

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Share
is: Deila

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: author
is: höfundur

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: News
is: Fréttir

en: Tabs
is: Flipar

en: Photo
is: Mynd

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Permission
is: Réttindi

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: About
is: Um

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Blog entry
is: Blogg færsla

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.

en: Upload an image to go with this article.
is: Hlaða upp mynd sem á að fylgja þessari grein.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.
