Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta3) - en to fi translation catalogue (213 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Article
fi: Artikkeli

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: view
fi: näkymä

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Message
fi: Viesti

en: Image
fi: Kuva

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: Default
fi: Oletus

en: Archive
fi: Arkisto

en: View
fi: Näytä

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Attachment
fi: Liite

en: Picture
fi: Kuva

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Your name
fi: Nimesi

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Fields
fi: Kentät

en: Items
fi: Aiheet

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: next
fi: seuraava

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Blog
fi: Blogi

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Tools
fi: Työkalut

en: Sort Criteria
fi: Järjestysehdot

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: Share
fi: Jaa

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Fade
fi: Himmennä

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Glossary
fi: Sanasto

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Photo
fi: Valokuva

en: Apply
fi: Käytä

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Used in
fi: Käytetään

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: About
fi: Tietoja

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Embed
fi: Upota

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Clients
fi: Asiakkaat

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Blog entry
fi: Blogimerkintä

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: User menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fi: <em>Navigointi</em> valikko sisältää sivuston käyttäjille tarkoitettuja linkkejä. Jotkut moduulit lisäävät automaattisesti linkkejä <em>Navigointi</em> valikkoon.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fi: <em>Käyttäjävalikko</em> sisältää käyttäjätileihin liittyvät valikkolinkit samoin kuin "kirjaudu ulos" linkin.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fi: <em>Ylläpitovalikko</em> sisältää valikkolinkit ylläpitotehtäville.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fi: <em>Päävalikkoa</em> käytetään usein esittämään sivuston pääalueet, valikko esitetään usein esimerkiksi navigointipalkin yläpuolella.

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fi: Syötä pilkuilla eroteltu lista sanoista jotka kuvaavat sisältöäsi.

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Submitter
fi: Lähettäjä

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fi: Käytä <em>artikkeleita</em> aikasensitiiviselle sisällölle kuten uutiset, lehdistötiedotteet tai blogipostit.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Upload an image to go with this article.
fi: Lataa artikkeliin liittyvä kuva.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Master
fi: Isäntä

en: Submission
fi: Lähetys

en: Management
fi: Hallinta

en: Responsive
fi: Responsiivinen

en: Filtered HTML
fi: Suodatettu HTML

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: With selection
fi: Valinnalla

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: Site header
fi: Sivuston ylätunniste

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Website feedback
fi: Sivuston palaute

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: View edit page
fi: Näkymän muokkaussivu

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: Manage view settings
fi: Hallinnoi näkymän asetuksia

en: View or edit the configuration.
fi: Katso tai muokkaa konfiguraatiota.

en: Displays in this view
fi: Tässä näkymässä olevat näytöt

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fi: Näyttö on tapa tulosten näyttämiselle, esimerkiksi sivuna tai lohkona. Näkymä voi sisältää useita näyttöjä, jotka listataan tässä. Aktiivinen näyttö on korostettu.

en: View administration
fi: Näkymän ylläpito

en: Filter your view
fi: Suodata näkymääsi

en: Filter actions
fi: Suodatustoimenpiteet

en: Add, rearrange or remove filters.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista suodattimia.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fi: Hallinnoi järjestystä, jossa tulokset näytetään. Klikkaa aktiivista järjestelysääntöä määritelläksesi sen.

en: Sort actions
fi: Lajittelutoiminnot

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fi: Lisää, uudelleenjärjestä tai poista järjestelysääntöjä.
