Multiversion (8.x-1.0-beta32) - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fr: Votre recherche comporte trop d'opérateurs AND/OR. Seuls les @count premiers termes seront pris en compte dans cette recherche.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé pour correspondre au contenu, et la ponctuation est ignorée.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé pour correspondre au contenu. Les mots-clés doivent contenir au moins @count caractères, et la ponctuation est ignorée.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Current workspace
fr: L'espace de travail actuel

en: Administer workspaces
fr: Administrer les espaces de travail

en: Workspace ID
fr: Identifiant (ID) de l'espace de travail

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: The workspace name.
fr: Le nom de l'espace de travail.

en: The workspace owner.
fr: Propriétaire de l'espace de travail.

en: The time that the workspace was last edited.
fr: L'heure à laquelle l'espace de travail a été modifié pour la dernière fois.

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: Enabled entity types
fr: Types d'entités activés

en: A boolean indicating the published state.
fr: Un booléen indiquant l'état de publication.

en: Workspace name
fr: Nom de l'espace de travail

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.
