Muser (3.0.0-alpha1) - en to cy translation catalogue (125 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Status
cy: Statws

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: List
cy: Rhestr

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: More
cy: Mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Categories
cy: Categorïau

en: Advanced options
cy: Dewisiadau uwch

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: Message
cy: Neges

en: No log messages available.
cy: Dim negeseuon log ar gael.

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Weight
cy: Pwysau

en: Image
cy: Delwedd

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Feed
cy: Porth

en: Name
cy: Enw

en: Taxonomy term
cy: Term tacsonomi

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Help
cy: Cymorth

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Attachment
cy: Atodiad

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Continue
cy: Parhau

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Submitted
cy: Wedi ei gyflwyno

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Never
cy: Byth

en: Footer
cy: Troedyn

en: Recipients
cy: Derbynwyr

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Sticky at top of lists
cy: Yn ludiog ar frig y rhestr

en: Last access
cy: Mynediad diwethaf

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Fields
cy: Meysydd

en: Last update
cy: Diweddariad diwethaf

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Current
cy: Cyfredol

en: Recent posts
cy: Cofnodion diweddar

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: Log in
cy: Mewngofnodi

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
cy: Mae @site ar hyn o bryd yn cael ei gynnal a chadw. Dylem fod yn ôl yn fuan. Diolch am eich amynedd.

en: Last
cy: Olaf

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Tools
cy: Arfau

en: Filters
cy: Hidlyddion

en: Random
cy: Ar hap

en: Close
cy: Yn agos

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: English
cy: Saesneg

en: Clear
cy: Clir

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Member for
cy: Aelod o

en: Front page
cy: Tudalen flaen

en: Languages
cy: Ieithoedd

en: First
cy: Cyntaf

en: Log out
cy: Allgofnodi

en: Your message has been sent.
cy: Mae'ch neges wedi ei yrru.

en: People
cy: Pobl

en: Blocked
cy: Wedi blocio

en: User management
cy: Rheolaeth defnyddiwr

en: Documents
cy: Dogfennau

en: Output format
cy: Fformat allbwn

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: Block description
cy: Disgrifiad bloc

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Global
cy: Eang

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
cy: Mae defnyddiwr yn cael ei gysidro ar-lein am hyn o maser ar ôl iddynt weld tudlaen.

en: Offset
cy: Ongli

en: and
cy: ac

en: User account
cy: Cyfrif defnyddiwr

en: Admin
cy: Gweinydd

en: Permanent
cy: Parhaol

en: Temporary
cy: Dros dro

en: Upload date
cy: Dyddiad llwytho i fyny

en: Round
cy: Crwn

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Recent blog posts
cy: Cofnodion blog diweddar

en: Who's new
cy: Pwy sy'n newydd

en: Language name
cy: Enw Iaith

en: Select language
cy: Dewis Iaith

en: Personal contact form
cy: Ffurflen gyswllt bersonol

en: Who's online
cy: Pwy sydd ar-lein
