Muser (3.0.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (261 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Administration
hi: प्रशासन

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Project categories
hi: परियोजना श्रेणियों

en: Project information
hi: परियोजना सूचना

en: Projects
hi: परियोजनाओं

en: Project
hi: परियोजना

en: Categories
hi: वर्ग

en: view
hi: देखें

en: Major
hi: प्रमुख

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: True
hi: सही

en: Text Color
hi: अक्षरों का रंग

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Year
hi: वर्ष

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Bottom
hi: तल

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Footer
hi: पादलेख

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Member since
hi: समय से सदस्य

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Media
hi: मीडिया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Current
hi: मौजूदा

en: Desc
hi: अवरोही

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Table
hi: तालिका

en: Role
hi: भूमिका

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Last
hi: अंतिम

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Tools
hi: उपकरण

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Sort Criteria
hi: क्रमबद्ध मानदंड

en: IP Address
hi: IP पता

en: Close
hi: बंद करे

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Messages
hi: संदेश

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Languages
hi: भाषायें

en: First
hi: पहला

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Glossary
hi: शब्दकोष

en: User management
hi: सदस्य संचालन

en: Testing
hi: परिक्षण

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: New
hi: नया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Activate
hi: सक्रिय

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
hi: किसी सदस्य ने पन्ना पढ़ने पर उसे इतने समय तक उपस्थित माना जाता है।

en: Fid
hi: ऍफ़ आई डी

en: Publish content
hi: प्रकाशित सामग्री

en: and
hi: और

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Block type
hi: ब्लॉक प्रकार

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: No files available.
hi: कोई फाइल उपलब्ध नहीं  है

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: Email:
hi: ईमेल / ई -पता :

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Recent blog posts
hi: हाल के ब्लॉग पोस्ट

en: Who's new
hi: नए सदस्य

en: Language name
hi: भाषा नाम

en: Select language
hi: भाषा चुने

en: Personal contact form
hi: व्यक्तिगत संपर्क प्रपत्र

en: Who's online
hi: उपस्थिति

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Unpublish content
hi: अप्रकाशित सामग्री

en: Make content sticky
hi: सामग्री को स्टिकी बनाएं

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: No media available.
hi: कोई मीडिया उपलब्ध नहीं है।

en: Recent log messages
hi: हाल के लॉग संदेश

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Not specified
hi: निर्दिष्ट नहीं

en: Language direction
hi: भाषा की दिशा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Custom block library
hi: कस्टम ब्लॉक पुस्तकालय

en: Registering module
hi: पंजीकृत मॉड्यूल

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Links related to the active user account
hi: सक्रिय उपयोगकर्ता खाते से संबंधित लिंक

en: Administrative task links
hi: प्रशासनिक कार्य लिंक

en: Site information links
hi: साइट जानकारी लिंक

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक

en: User tool links, often added by modules
hi: उपयोगकर्ता टूल लिंक, अक्सर मॉड्यूल द्वारा जोड़े जाते हैं

en: Find and manage custom blocks.
hi: कस्टम ब्लॉक ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Find and manage files.
hi: फ़ाइलों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Editing languages
hi: संपादन भाषाओं

en: All content, by month.
hi: सभी सामग्री, महीने के हिसाब से।

en: Recent content.
hi: हाल की सामग्री।

en: All content promoted to the front page.
hi: सभी सामग्री फ्रंट पेज पर प्रचारित की गई।

en: All content, by letter.
hi: सभी सामग्री, पत्र द्वारा।

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hi: एक निश्चित वर्गीकरण शब्द से संबंधित सामग्री।

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
hi: साइट पर नवीनतम उपयोगकर्ता खातों की एक सूची दिखाता है।

en: Who's online block
hi: ऑनलाइन ब्लॉक कौन है

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
hi: सबसे हाल ही में सक्रिय उपयोगकर्ताओं और सक्रिय उपयोगकर्ताओं की कुल संख्या के उपयोगकर्ता नाम दिखाता है।

en: View edit page
hi: संपादित पृष्ठ देखें

en: Files overview
hi: फ़ाइलें अवलोकन

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
hi: {{ arguments.fid }} के लिए फ़ाइल उपयोग जानकारी

en: Continuing on
hi: पर जारी है

en: Reordering languages
hi: भाषाओं पुनर्व्यवस्था

en: Set a language as default
hi: डिफ़ॉल्ट के रूप में एक भाषा सेट करें

en: Modifying languages
hi: भाषाओं में संशोधन

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: Welcome to [site:name]
hi: [site:name] पर आपका स्‍वागत है

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है

en: A list of new users
hi: नये उपयोगकर्ताओं की सूची

en: There are currently @total users online.
hi: वर्तमान में @total उपयोगकर्ता ऑनलाइन हैं।

en: There are currently 0 users online.
hi: वर्तमान में 0 यूजर ऑनलाइन हैं।

en: A list of users that are currently logged in.
hi: वर्तमान में लॉग इन किए गए उपयोगकर्ताओं की एक सूची।

en: Manage view settings
hi: दृश्य सेटिंग प्रबंधित करें

en: View or edit the configuration.
hi: कॉन्फ़िगरेशन देखें या संपादित करें।

en: Displays in this view
hi: इस दृश्य में प्रदर्शित करता है

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
hi: एक प्रदर्शन परिणामों को आउटपुट करने का एक तरीका है, उदाहरण के लिए, पृष्ठ या ब्लॉक के रूप में। एक दृश्य में कई डिस्प्ले हो सकते हैं, जो यहां सूचीबद्ध हैं। सक्रिय प्रदर्शन हाइलाइट किया गया है।

en: View administration
hi: दृश्य प्रशासक

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
hi: विवरण जोड़ने और क्लोन बनाने सहित प्रशासनिक कार्य करें। उपलब्ध विकल्पों को देखने के लिए ड्रॉप-डाउन बटन पर क्लिक करें।

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
hi: परिणाम कैसे चुनें। जैसे, अपनी कॉन्फ़िगर की गई प्रदर्शन सेटिंग्स का उपयोग करके, प्रत्येक आइटम को पूरी तरह से आउटपुट करने के लिए <em> सामग्री </em> चुनें। या <em> फ़ील्ड </em> चुनें, जो आपको प्रत्येक परिणाम के लिए केवल विशिष्ट फ़ील्ड आउटपुट करने की अनुमति देता है। मॉड्यूल को स्थापित करके अतिरिक्त प्रारूप जोड़े जा सकते हैं <em> विस्तारित </em> Drupal की आधार कार्यक्षमता।

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
hi: यदि यह दृश्य फ़ील्ड्स का उपयोग करता है, तो वे यहां सूचीबद्ध हैं। इसे कॉन्फ़िगर करने के लिए आप किसी फ़ील्ड पर क्लिक कर सकते हैं।

en: Filter your view
hi: अपना दृश्य फ़िल्टर करें

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
hi: आउटपुट में परिणामों को सीमित करने के लिए फ़िल्टर जोड़ें। जैसे, केवल उस सामग्री को दिखाने के लिए जो <em> प्रकाशित </em> है, आप <em> प्रकाशित </em> के लिए एक फ़िल्टर जोड़ेंगे और <em> हां </em> का चयन करेंगे।

en: Filter actions
hi: फ़िल्टर क्रिया

en: Add, rearrange or remove filters.
hi: फ़िल्टर जोड़ें, पुनर्व्यवस्थित करें या निकालें।

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
hi: उस क्रम को नियंत्रित करें जिसमें परिणाम आउटपुट हैं। इसे कॉन्फ़िगर करने के लिए सक्रिय सॉर्ट नियम पर क्लिक करें।

en: Sort actions
hi: क्रमबद्ध कार्रवाई

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
hi: सॉर्टिंग नियम जोड़ें, पुनर्व्यवस्थित करें या निकालें।

en: Show a preview of the view output.
hi: दृश्य आउटपुट का पूर्वावलोकन दिखाएं।

en: Delete media
hi: मीडिया को हटा दें

en: Save media
hi: मीडिया को संरछित करे

en: Publish media
hi: मीडिया प्रकाशित करें

en: Unpublish media
hi: मीडिया को अप्रकाशित करें

en: There are no custom blocks available.
hi: कोई कस्टम ब्लॉक उपलब्ध नहीं हैं।
