Muser (3.0.0-alpha7) - en to pt translation catalogue (373 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Real name
pt: Nome real

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Email settings
pt: Configurações de Email

en: Administration
pt: Administração

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Project categories
pt: Categorias de projetos

en: Project information
pt: Informações do projeto

en: Projects
pt: Projectos

en: Project
pt: Projecto

en: Categories
pt: Categorias

en: view
pt: ver

en: My projects
pt: Meus projetos

en: Major
pt: Maior

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Default
pt: Por defeito

en: Archive
pt: Arquivo

en: Programs
pt: Programas

en: Icon
pt: Ícone

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Submetido

en: Year
pt: Ano

en: General information
pt: Informação geral

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Logo
pt: Logótipo

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Last access
pt: Último acesso

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Warning
pt: Aviso

en: Last update
pt: Última atualização

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Current
pt: Atual

en: Recent posts
pt: Publicações recentes

en: Table
pt: Tabela

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Role
pt: Grupo

en: Email subject
pt: Assunto do email

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Log in
pt: Entrar

en: Blog
pt: Blogue

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Last
pt: Último

en: Redirect
pt: Redirecionamento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Random
pt: Aleatório

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Close
pt: Fechar

en: Applications
pt: Aplicações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Student
pt: Estudante

en: Pending
pt: Pendente

en: seconds
pt: segundos

en: English
pt: Inglês

en: Messages
pt: Mensagens

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Accept
pt: Aceitar

en: Member for
pt: Membro desde

en: Accepted
pt: Aceite

en: First
pt: Primeiro

en: Project name
pt: Nome do Projeto

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Hours
pt: Horas

en: Email body
pt: Corpo do email

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Glossary
pt: Glossário

en: User management
pt: Gestão de utilizadores

en: Testing
pt: Testando

en: Documents
pt: Documentos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: New
pt: Novo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Charts
pt: Gráficos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Review
pt: Rever

en: Tabs
pt: Separadores

en: Next page
pt: Próxima página

en: Photo
pt: Fotografia

en: medium
pt: médio

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: User Agent
pt: Utilizador Agente

en: Apply
pt: Aplicar

en: small
pt: pequena

en: large
pt: grande

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Grid
pt: Grelha

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Application
pt: Pedido

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Activate
pt: Ativar

en: Interests
pt: Interesses

en: Inactivate
pt: Desativar

en: Active users
pt: Utilizadores ativos

en: Years
pt: Anos

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um utilizador é considerado "ligado" por este intervalo de tempo, após ter visualizado uma página pela última vez.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Report
pt: Relatório

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: and
pt: e

en: Contact email
pt: Email de contacto

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Download CSV
pt: Descarregar CSV

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Flags
pt: Sinalizadores

en: Last year
pt: No ano passado

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: Frontpage
pt: Página inicial

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: Not set
pt: Não configurado

en: Change status
pt: Alterar estado

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Round
pt: Arredondado

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Recent blog posts
pt: Entradas recentes no blogue

en: Who's new
pt: Quem é novo

en: Pagination
pt: Paginação

en: Delete redirect
pt: Eliminar redirecionamento

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: Who's online
pt: Quem está ligado

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Monthly archive
pt: Arquivo mensal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Tornar o conteúdo destacado

en: Make content unsticky
pt: Tornar o conteúdo não destacado

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Guardar conteúdo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para si em [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione qualquer filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: No media available.
pt: Sem media disponível.

en: Current page
pt: Página atual

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Needs Review
pt: Necessita de Revisão

en: Master
pt: Principal

en: Administer applications
pt: Administrar aplicações

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: Last page
pt: Última página

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Full page
pt: Página completa

en: The @type %title has been deleted.
pt: O @type %title foi apagado.

en: With selection
pt: Com seleção

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 lugar
pt[1]: @count lugares

en: Registering module
pt: A registar o módulo

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: File usage
pt: Uso de ficheiro

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Aceda à <a href="@create_content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo

en: First page
pt: Primeira página

en: Search result highlighting input
pt: Entrada de destaque do resultado de pesquisa

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Submetido por @author_name a @date

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
pt: A tradução em @language do @type %label foi excluída.

en: Media library
pt: Biblioteca de media

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: HTML Date
pt: Data de HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e Hora de HTML

en: HTML Month
pt: Mês de HTML

en: HTML Time
pt: Hora de HTML

en: HTML Week
pt: Semana de HTML

en: HTML Year
pt: Ano de HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data sem ano de HTML

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) utilizador(es) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar a(s) conta(s) de utilizador selecionada(s)

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) utilizador(es) selecionado(s)

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Foi feito um pedido para cancelar a sua conta em [site:name].
    
    Poderá agora cancelar a sua conta no [site:url-brief]  ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTA: O cancelamento da sua conta não é reversível.
    
    Este link expira num dia e nada acontecerá se não for usado.
    
    -- Equipa [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Pedido de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Alteração de dados de acesso de [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Informações de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (pendente de aprovação administrativa)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
pt: [user:display-name] efetuou um pedido para criar uma conta.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    A sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Obrigado por se registar no [site:name]. Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:account-name]
    Senha: A sua senha
    
    --  Equipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    A sua conta em [site:name] foi cancelada.
    
    --  Equipa de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelado)

en: Links related to the active user account
pt: Ligações relacionadas com a conta de utilizador ativa

en: Administrative task links
pt: Ligações de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Ligações de informação do site

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas do utilizador, geralmente adicionados por módulos

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Um pedido para restabelecer a senha da sua conta foi feito em [site:name].
    
    Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. Irá expirar após um dia e nada acontecerá se não for utilizada.
    
    --  Equipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Um administrador do site [site:name] criou uma conta para si. Pode agora iniciar a sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser: 
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:name] 
    Senha: A sua senha 
    
    --Equipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Obrigado por se registar no [site:name]. Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:name]
    Senha: A sua senha
    
    -- Equipa [site:name]

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerir ficheiros.

en: All content, by month.
pt: Todo o conteúdo, por mês.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido para a primeira página.

en: All content, by letter.
pt: Todo o conteúdo, por letra.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pt: Mostra uma lista de contas de utilizador mais recentes no sítio.

en: Who's online block
pt: Quem está ligado neste momento - bloco

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pt: Mostra o nome de utilizador dos utilizadores ativos mais recentes, e o número total de utilizadores ativos.

en: Files overview
pt: Resumo de ficheiros

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de utilização de ficheiro para {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: A list of new users
pt: Uma lista de utilizadores novos

en: There are currently @total users online.
pt: Atualmente, existe(m) @total utilizador(es) ligado(s).

en: There are currently 0 users online.
pt: Existem 0 utilizadores ligados, atualmente.

en: A list of users that are currently logged in.
pt: Uma lista de utilizadores que estão atualmente com sessão iniciada.

en: Delete media
pt: Apagar media

en: Media name
pt: Nome do Media

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    A sua conta em [site:name] foi bloqueada.
    
    --  [site:name] team

en: Save media
pt: Guardar media

en: Publish media
pt: Publicar media

en: Unpublish media
pt: Despublicar media

[ctx: PHP date format]
en: F j, Y
pt: d \d\e F \d\e Y

en: Find and manage media.
pt: Encontrar e gerir media.

en: Go to page @key
pt: Ir para a página @key

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.<br/>Siga o <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Guia do utilizador</ a> para começar a construir seu site.

en: Name (A-Z)
pt: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt: Nome (Z-A)

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
pt[0]: Item de conteúdo @count excluído.
pt[1]: Itens de conteúdo @count excluídos.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
pt[0]: O item de conteúdo @count não foi excluído porque o utilizador não tem as permissões necessárias.
pt[1]: Os itens de conteúdo @count não foram excluídos porque o utilizador não tem as permissões necessárias.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Obrigado por se registar em [site:name]. O seu pedido para uma conta está a aguardar aprovação. Uma vez aprovado, irá receber outro email contendo informação de como iniciar sessão, definir a sua senha e outros detalhes.
    
    --  Equipa [site:name]

en: Edit {{ name }}
pt: Editar {{ name }}

en: Widget (table)
pt: Widget (tabela)

en: Delete {{ name }}
pt: Eliminar {{ name }}

en: @interval hence
pt: @interval a contar deste momento

en: Content blocks
pt: Blocos de conteúdo

en: Last day to post projects
pt: Último dia para postar projetos

en: First day to apply for projects
pt: Primeiro dia para se inscrever em projetos

en: Last day to apply for projects
pt: Último dia para se inscrever em projetos

en: Mentors
pt: Mentores

en: My favorites
pt: Os meus favoritos

en: Students apply
pt: Inscrição de alunos

en: Find and manage content blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos de conteúdo.

en: There are no content blocks available.
pt: Não existem blocos de conteúdo disponíveis.

en: Create and edit content blocks.
pt: Criar e editar blocos de conteúdo.
