Muser (3.0.0-alpha7) - en to tr translation catalogue (348 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Real name
tr: Gerçek isim

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Administration
tr: Yönetim

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Categories
tr: Kategoriler

en: view
tr: görüntüle

en: My projects
tr: Projelerim

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: Icon
tr: Simge

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Attachment
tr: Ek

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: General information
tr: Genel bilgi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Last access
tr: Son erişim

en: Message type
tr: İleti türü

en: Message text
tr: İleti metni

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Warning
tr: Uyarı

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Current
tr: Şu anki

en: Desc
tr: Azalan

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Table
tr: Tablo

en: Color
tr: Renk

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Role
tr: Rol

en: Email subject
tr: E-posta konusu

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Last
tr: Son

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Random
tr: Rastgele

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Close
tr: Kapat

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Pending
tr: Bekleyen

en: seconds
tr: saniye

en: English
tr: İngilizce

en: Messages
tr: İletiler

en: Token
tr: Simge

en: Clear
tr: Temizle

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: First
tr: Birinci

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Selector
tr: Seçici

en: Log out
tr: Çıkış

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Hours
tr: Saat

en: Email body
tr: E-posta metni

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Website
tr: Web sitesi

en: User management
tr: Kullanıcı yönetimi

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Documents
tr: Belgeler

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: medium
tr: orta

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Grid
tr: Izgara

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Report
tr: Rapor

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: and
tr: ve

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Last year
tr: Geçen yıl

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: User profiles
tr: Kullanıcı profilleri

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Email:
tr: E-posta:

en: Dashboard
tr: Pano

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Chart
tr: Grafik

en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Round
tr: Yuvarlama

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Recent blog posts
tr: En son ağ günlüğü gönderileri

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
tr: Bir yönetici [site:name] sitesinde sizin için bir hesap oluşturdu

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Item display
tr: Öğe görünümü

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Master
tr: Ana (master)

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: The @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
tr: @language dilinde @type %label çevirisi silindi.

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınızı iptal etme isteğinde bulunuldu.
    
    Bu bağlantıya tıklayarak ya da adresi kopyalayıp web tarayıcınıza yapıştırarak [site:url-brief] sitesindeki hesabınızı iptal edebilirsiniz:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOT: Hesap iptal etme işlemi geri alınamaz.
    
    Bu bağlantı bir gün sonra iptal olur ve kullanılmazsa herhangi bir işlem yapılmaz.
    
    --  [site:name] ekibi

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] hesabı iptali [user:display-name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] oturum açma bilgilerinde değişiklik

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] için hesap ayrıntıları

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (yönetici onayı bekliyor)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
tr: [user:display-name] bir hesap başvurusunda bulundu.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız etkinleştirildi.
    
    Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:account-name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (onaylandı)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (engellendi)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız iptal edildi.
    
    --  [site:name] ekibi

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (iptal edildi)

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınızın parolasını sıfırlamak için bir istek yapıldı.
    
    Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir. Bağlantı bir gün sonra iptal olur ve kullanılmazsa hiçbir şey olmaz.
    
    -- [site:name] ekibi

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesinde bir yönetici sizin için bir hesap oluşturdu. Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesine kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız engellendi.
    
    --  [site:name] ekibi

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesine kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. Hesap başvurunuz şu anda onaylanmayı bekliyor. Başvurunuz onaylandığında; oturum açma, parolanızı değiştirme ve diğer bilgileri içeren bir e-posta daha alacaksınız.
    
    
    --  [site:name] ekibi

en: @interval hence
tr: @interval sonra

en: Find and manage content blocks.
tr: İçerik bloklarını bulun ve yönetin.

en: There are no content blocks available.
tr: Kullanılabilir içerik bloğu yok.

en: Create and edit content blocks.
tr: İçerik blokları oluşturun ve düzenleyin.
