Muser (3.0.0-alpha7) - en to fi translation catalogue (314 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Email settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Administration
fi: Ylläpito

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Projects
fi: Projektit

en: Project
fi: Projekti

en: Categories
fi: Kategoriat

en: view
fi: näkymä

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Weight
fi: Paino

en: Image
fi: Kuva

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: Default
fi: Oletus

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Attachment
fi: Liite

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Created
fi: Luotu

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: General information
fi: Yleistä tietoa

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Warning
fi: Varoitus

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Widget
fi: Widgetti

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukset

en: Table
fi: Taulukko

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Role
fi: Rooli

en: Email subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Blog
fi: Blogi

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Last
fi: Viimeinen

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Random
fi: Satunnainen

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Replacement
fi: Korvaus

en: Close
fi: Sulje

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: Pending
fi: Odottaa

en: seconds
fi: sekuntia

en: English
fi: englanti

en: Messages
fi: Viestit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: First
fi: Ensimmäinen

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Selector
fi: Valitsin

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Hours
fi: Tunnit

en: Slide
fi: Liu'uta

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Glossary
fi: Sanasto

en: User management
fi: Käyttäjien hallinta

en: Testing
fi: Testaus

en: 301 Moved Permanently
fi: 301 Pysyvästi siirretty

en: 307 Temporary Redirect
fi: 307 Tilapäinen uudelleenohjaus

en: Documents
fi: Dokumentit

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: New
fi: Uusi

en: Resume
fi: Jatka

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Charts
fi: Kaaviot

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Review
fi: Tarkistus

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Photo
fi: Valokuva

en: medium
fi: keskikokoinen

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: small
fi: pieni

en: large
fi: suuri

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Used in
fi: Käytetään

en: Grid
fi: Ruudukko

en: 300 Multiple Choices
fi: 300 Useita valintoja

en: 302 Found
fi: 302 Löydetty

en: 303 See Other
fi: 303 Kts. toinen

en: 304 Not Modified
fi: 304 Muuttamaton

en: 305 Use Proxy
fi: 305 Käytä proxyä

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Application
fi: Sovellus

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Activate
fi: Aktivoi tilaus

en: Inactivate
fi: Laita tilaus pois päältä

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: Years
fi: Vuodet

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Report
fi: Raportoi

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: and
fi: ja

en: Contact email
fi: Yhteyssähköposti

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: Save as draft
fi: Tallenna luonnokseksi

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Flags
fi: Liput

en: Last year
fi: Viime vuosi

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Chart
fi: Kaavio

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: Round
fi: Pyöristä

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Recent blog posts
fi: Uusimmat blogimerkinnät

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Blog Post
fi: Blogikirjoitus

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fi: Ylläpitäjä loi sinulle tilin sivustolla [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fi: Valitse mikä tahansa suodatin ja klikkaa Suorita nähdäksesi tulokset

en: No media available.
fi: Ei mediaa saatavilla.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: Text Formats
fi: Tekstimuodot

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: Slides
fi: Diat

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Master
fi: Isäntä

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: Media type
fi: Median tyyppi

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Original language
fi: Alkuperäinen kieli

en: Last page
fi: Viimeinen sivu

en: Full page
fi: Koko sivu

en: The @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: …
fi: ...

en: With selection
fi: Valinnalla

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: First page
fi: Ensimmäinen sivu

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Page @items.current
fi: Sivu @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
fi: Lähettänyt @author_name @date

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.
